Šperk s největším diamantem svého druhu vydražili v Ženevě za 648 milionů korun

21. 11. 2017

Šperk s největším diamantem svého druhu vydražili v Ženevě za 648 milionů korun

Aukční síň Christie’s v Ženevě vydražila diamant, který se barvou a čistotou řadí mezi nejdokonalejší drahé kameny na světě. Za 163karátový kámen zasazený ve stylovém náhrdelníku zaplatil jeho nový majitel 29,5 milionu švýcarských franků (zhruba 648 milionů korun).

Diamant 4 de Fevereiro

Diamant pojmenovaný jako 4 de Fevereiro vytěžili horníci loni v únoru v jihoafrické Angole. Ve své nezpracované podobě (404,2 karátu) byl 27. největším bílým diamantem na světě. Spektrografická analýza následně ukázala, že se jedná o diamant patřící do raritní skupiny IIA, do níž náleží jen zhruba dvě procenta nalezených kamenů.

Na leštění surového kusu se v newyorské firmě Julius Klein Group podílelo deset renomovaných specialistů v čele s Benem Greenem, který je považován za nejlepšího brusiče na světě.  Jako způsob zpracování kamene byl zvolen brus, kterému se říká emerald. Zasazen je ve stylovém náhrdelníku zdobeném menšími diamanty a smaragdy.

Vydražený náhrdelník

Podle klenotníka a majitele ALO diamonds Alojze Ryšavého, který s diamanty na světových burzách obchoduje již více jak dvacet let, kupují lidé diamanty i další drahé kameny především jako bezpečnou dlouhodobou investici s jistým zhodnocením.

„Ceny diamantů s nejvyšším hodnocením barvy a čistoty o váze 3 až 4 karátů vzrostly za uplynulých 10 let o 60 %. Vydražený diamant má ale výjimečných 163 karátů, což znamená, že růst ceny bude mnohem rychlejší,“ uvedl Ryšavý.

Zdroj: denik.cz