Jeden z největších diamantů na světě vydražili za 166 miliónů

8. 12. 2017

Jeden z největších diamantů na světě vydražili za 166 miliónů

Jeden z největších známých nezpracovaných diamantů na světě se v pondělí v New Yorku vydražil za 6,5 miliónu dolarů (přes 166 miliónů korun). Podle agentury Reuters ho koupil britský klenotník Laurence Graff a peníze z jeho prodeje dostane Sierra Leone, kde byl nalezen. Část půjde obyvatelům.

Diamant ze Sierry Leone váží 706 karátů.

Peníze z prodeje 709karátového drahého kamene Peace Diamond (Diamant míru), který je vejcovitého tvaru, půjdou na rozvojové projekty. „Sto procent hodnoty tohoto diamantu – z aukčního prodeje tohoto diamantu – získá vláda a lid Sierry Leone. To se nikdy dříve nestalo,” řekl Martin Rapaport, šéf americké sítě Rapaport Group, která patří k předním distributorům drahých kamenů a která dražbu organizovala.

Drahokam v březnu našel pastor v oblasti Kono na východě Sierry Leone. Duchovní ho odevzdal vládě, aby ho prodala.

Podařilo se jí to až napodruhé, protože při první dražbě v květnu ve Freetownu, hlavním městě země, odmítla nejvyšší nabídku 7,8 miliónu dolarů. Tentokrát se nakonec spokojila i s nižší částkou.

Před pondělní aukcí byl diamant ukázán zhruba 70 potenciálním kupcům a bylo podáno sedm nabídek. „Ukazovali jsme diamant všude. Dělali jsme, co jsme mohli, a toto je nejlepší cena, jaké dnes na trhu můžeme dosáhnout,” řekl Rapaport.

Kámen je podle Rapaport Group 14. největším zaznamenaným surovým diamantem na světě a 3. největším nalezeným v Sieře Leone.

Krvavé diamanty

OSN zrušila zákaz vývozu diamantů ze země v roce 2003, přestože je nadále časté jejich pašování. Diamanty přispěly také k desetileté občanské válce, která v Sieře Leone trvala do roku 2002. Povstalci nutili civilisty k těžbě diamantů a za utržené peníze nakupovali zbraně. Proto se mluvilo o krvavých diamantech.

Za 53 miliónů dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun) letos v září prodala kanadská společnost Lucara Diamond největší nezpracovaný diamant Lesedi La Rona (Naše světlo), který váží 1109 karátů. Koupilo jej rovněž luxusní britské klenotnictví Graff Diamonds. Prodal se až napodruhé.

Nejdražším vydraženým vybroušeným drahokamem na světě se letos v dubnu stal růžový diamant Pink Star (59,6 karátu), za který nový majitel zaplatil v přepočtu 1,8 miliardy korun.

Zdroj: novinky.cz